Krana er så gedigen at den fraktes i deler inn til Saugbrugs med 40 lastebiler.
Omfattende
– Krana skal monteres på stedet, forteller fabrikkdirektør Per Ivar Berg.
Krana, som skal fjernstyres, utstyres med borr og piggemaskin.
– Det vil bli vurder om det skal borres og sprenges for å ta ut 2.000 kubikk til.
– Jobben med å ta ned sten, rense fjellet og sikre det vil pågå ut juni, fortsetter fabrikkdirektør Per Ivar Berg.
– Raste ut mer enn vi trodde
Halden Arbeiderblad blir med direktøren bort til PM6. Hele området er sperret av. Vi får ikke bli med inn i bygningen – eller til rasområdet. Per Ivar Berg sier heller ikke han har vært inne og sett etter raset den 27. april.
21 ansatte jobbet på dette nattskiftet. Ingen ble fysisk skadet.
Blokker der hver veide 500 tonn raste ned på, og gjennom, et område til papirfabrikken.
Det jobbes med å rense fjellet for løse blokker og sten. Dette arbeidet er risikofylt.
– Det raste ut mer enn vi trodde, sier Per Ivar Berg og oppgir så mye som 10.000 kubikk. Det tilsvarer 30.000 tonn.
Fra soloppgang til solnedgang
Utenfor sperrebåndene ved PM6 møter vi Kenneth Means som er prosjektleder for fjellsikringen. Han kommer fra firmaet Fjerby ved Skedsmokorset.
Han har tidligere hatt ansvaret for tilsvarende arbeid ved E18 Tvedestrand – Arendal og E39 Kristiansand – Mandal.
Om jobbingen i fjellet bak papirmaskinen på Saugbrugs, sier han at de har jobbet fra soloppgang til solnedgang. De velger å ikke jobbe uten dagslys.
– Jeg har hengt i tau og vært i kurven her flere ganger. Det var veldig mye løst. Det begynner å bli bra, sier han og forteller om og utfordrende jobbing med pute-rens av fjellet.
Puterens betyr enkelt forklart at det legges puter inn i sprekker. På toppen av fjellet står det en kompressor som produserer luft, som pumpes inn i disse putene – som igjen presser stenene ut.
Ansatte fra dette sikringsfirmaet jobber skift. To i kurven opp langs fjellsiden, samt en som styrer krana på bakken. Nå venter de på at den nye, enorme, krana skal komme, bli montert og fortsette den krevende jobben.
Tidsperspektivet
– Hvilket tidsperspektiv har dere?
– Vi skal sikre og bruke borr og piggmaskin som henger i krana. Den har en lang bom, for å nå inn til raset. Krana skal stå på framsiden av PM6. Det arbeidet skal begynne når krana har kommet og er montert, svarer han.
– Når kan dere gjøre noe med selve fabrikkroppen?
– Det kan ikke gjøres noe med fabrikken før fjellet er sikret. Da skal vi inn for å kartlegge. Løsmasse skal også kjøres bort. Bortkjøring av masse og rydding av bygningen ligger nå ute på anbud.
– Skal PM6 bygges opp igjen?
– Ja, det er det som er planen nå, svarer Berg.
Han kan ikke på nåværende tidspunkt si hvor lenge produksjonen av magasinpapir ved PM6 vil være stanset, men anslår: – Det er stor sannsynlighet at det blir stans ut året her.
Nå foregår produksjonen av magasinpapir på PM4, og fabrikkdirektøren er klar på at de ikke klarer å svare kontraktene. Dette er en Force Major-situasjon, og han har stor tro på at dette kommer til å gå bra til slutt.
Permitteringer og sommervikarer
I dag er det 420 ansatte pluss lærlinger hos Norske Skog Saugbrugs i Halden.
Rundt 100 av de ansatte har den nå stengte PM6 som sitt arbeidssted. De utfører i dag annet arbeid ved bedriften.
– Må dere permittere?
– Vi har en plan over hvordan vi disponerer ansatte fram til 15. september.
– Saugbrugs har tradisjon på å ta inn mange sommervikarer. Hvordan løser dere det nå?
– Vi hadde tenkt å ta inn langt flere sommervikarer enn vi gjør i år. Vi har gått ned 60 prosent på det som var planlagt. Vi får inn 27 sommervikarer i år, svarer fabrikkdirektør Per Ivar Berg.