Meninger Dette er et debattinnlegg. Innlegget gir uttrykk for skribentens holdninger.
Det er lett å dele ut billige karakteristikker når man ikke tar seg bryet med å forstå hvilke utfordringer distriktskommunene har. Selvinnsikten til Wiborg og Frp er heller ikke stor, når vi vet at offentlige avgifter, inkludert bompenger, steg dramatisk med Frp i regjering. Men det er en annen historie.
Virkeligheten for distriktskommunene er betydelige kutt i overføringene som følge av at regjeringen Frp selv var en del av, la om inntektssystemet. Det store økonomiske løftet i kommunesektoren, som Wiborg skriver om, har gått til de store bykommunene.
Aremark har f.eks. måttet tåle en årlig reduksjon i inntektene på mellom én og to prosent de siste fem årene. Det koster litt mer å drive en distriktskommune hvis man skal ha tjenester der folk bor. Det burde også Frp forstå.
Avgiftskonger i Aremark
Når det gjelder kommunale avgifter må Wiborg slutte å blande dette inn i kommunens driftsregnskap. Kommunale avgifter skal være til selvkost. Det vil si at kostnadene skal dekke investeringer og drift, slik er det også i Aremark. Men så er det slik at de fleste distriktskommuner har geografiske utfordringer knyttet til utbygging av vann og avløp. Boligområdene ligger spredt, det blir dyrere å bygge ut, og det medfører høyere kommunale avgifter.
Det hadde vært hyggelig om Frp i stedet for å kritisere ble med på laget og tok distriktskommunenes utfordringer på alvor. SP har i sitt programforslag lansert mange spennende tiltak for en bedre distriktspolitikk, blant annet bygdeutviklingspakker. Det er viktig at alle kommuner i Norge får de samme mulighetene til utvikling, slik er det ikke i dag. Distriktskommunene trenger et løft, Wiborg, og ikke billige karakteristikker.
Kommentarer til denne saken