AV TOM MINGE NILSEN
Det var ingen kjempeoppslutning da Raymond Kvisvik signerte bøker hos bokhandler Andersen i går kveld, men Raymond fikk seg en god latter da han skrev en personlig julehilsen i boka til Lillian Galborgen.
En førjulsgave til Lillans samboer, Hans Christian Andersen. Nå kjent som programleder i NRK Østfold, der Kvisvik var morgensgjest den skjebnefulle dagen da FFK rykket ned i Adeccoligaen. Etter å ha tapt mot lillebror Sarpsborg 08.
Dagen da bomben smalt
- Jeg kom med en del saftige replikker den fredagsmorran ja, minnes Raymond Kvisvik.
Om dagen da hele fotball-Norge, og vel så det, ble sjokkert over at Tom Nordlie vraket Raymond fra FFKs tropp mot Sarpsborg 08.
- Det var vel da jeg blant annet hostet ut av meg at Nordlie ikke hadde gjort annet enn å trene FFK fra 13.- til 14. plass i Tippeligaen. Noe jeg ikke var særlig imponert over, smiler Raymond. Under skyggelua med påskriften Glomma Pall. Kvisviks nye arveidsgiver fra nyåret.
Uttalelser som gikk som en farsott landet over utover formiddagen, og som endte med at Kvisvik ikke engang var til stede på Fredrikstad stadion.
- I ettertid har vi sett at jeg ikke har vært alene om å være kritisk til FFK-treneren, men for meg er det historie. Nå er det Kvik og Halden som gjelder, slår Raymond fast.
Tok et oppgjør
Storfornøyd med salget av boka «Raymond Kvisvik», ført i pennen av bergenseren Kjartan Brügger Bjånesøy. Så bra har salget gått at Kagge Forlag har måttet trykket opp flere bøker.
- Hvorfor jeg skrev boka? Nå er det jo «strilen» Kjartan som har skrevet. Jeg bare prekær jeg, gliser Raymond.
Før han tar på seg et mer alvorlig ansiktsuttrykk.
- Boka ble til å for å ta et oppgjør med alle de som har skrevet en masse usannheter om meg og min person. Boka gir sannhetene i historiene som journalister har diktet opp, og de som har lest boka har nok fått et litt annet inntrykk av sakene, tror Kvisvik.
Som blant annet konsekvent ikke prater med Fredriksstads Blad (FB) lenger.
- FB har vært de verste. Og jeg vil ikke påstå at de har spilt så mye på lag med FFK heller.
- Det er ikke det at jeg ikke liker oppmerksomhet i media. Det må man tåle i min posisjon. Men da skal det være sant det de skriver, påpeker Raymond.
Og tar frem smilet igjen.
Mye humor
- Jeg kan love at det er en god del humor i boka også. Det er jo liksom meg det. Så jeg tror vel ikke at jeg ødelegger jula for de som får boka mi under treet på julaften, smiler Raymond.
Og kan fortelle at det har vært en del signeringsaktivitet rundt omkring.
- Da har det nok vært litt mer trøkk enn her i kveld, fastslår Raymond, etter å ha signert en håndfull bøker.
- Men husk det er tett oppunder jul, så de fleste er nok ferdig med julepresangene, tror han.
- Sjøl overlater jeg den biten til samboeren, men tror «vi» er godt i rute, gliser Raymond.
- Siste PR-fremstøt for boka skjer forresten i dag, lørdag, under Canal+ sin fotballsending fra Premier League, forteller Raymond.
Og dermed kan det også bli litt reklame for Kvik i dagens fotballsending.
Er i «juleform»
- Som jeg har sagt tidligere så gleder jeg meg enormt til å ta fatt med Kvik, men er glad for at serien ikke starter i januar. For du kan godt skrive at jeg er i «juleform». Men skal komme i knallslag i god tid til seriestarten, smiler Raymond.
Som også blir å se i en jobb rundt eliteserielaget til Greåker i innebandy.
- Moro om jeg kan hjelpe til i gamleklubben, der flere av kameratene spiller. Kanskje blir jeg å se på banen også. Har jo noen landskamper og flere år med elitespill for Greåker, forklarer Raymond, som kunne juble fredag kveld da Greåker slo godt plasserte Sveiva 7-6.
- Jeg er vel Norges svar på Henke Larsson, som også slo til med noen kamper i svensk eliteserie i innebandy i fjor vinter, gliser Raymond.
Før han bretter opp jakkekragen og stikker ut i kveldskulda. Med et berettiget håp om å bli tatt inn i varmen av fotballpublikummet i Halden når gresset blir grønt til våren.