...
Anne Mette Flyvholm håper fortsatt på at det blir noe av boligsoneparkering i Halden sentrum. Foto: Hanne Eriksen

Har ventet på parkering siden 2007

Mange haldensere venter på at saken om boligsoneparkering skal opp til politisk behandling, men det vil ikke skje med det første.

Hanne Eriksen E-post
Publisert 02.09.2010 kl 18:00 Oppdatert 02.09.2010 kl 18:00

Tips en venn på e-post:

...
I dag må de som bor i sentrum legge penger på parkeringsautomatene på lik linje med alle som parkerer i byen. Foto: Hanne Eriksen

28. mars 2007 vedtok et enstemmig teknisk utvalg å innføre ordningen boligsoneparkering.

- Opp til politikerne

Den gang ville et 70-talls haldensere kunne kjøpe seg boligsonebevis og parkere på spesielt utvalgte plasser. Årsprisen ble satt til 1.200 kroner. Ordningen skulle evalueres etter ett år.

Åsmund Bråtekas, kommunalsjef teknisk, sier til HA at denne saken er ferdig behandlet av administrasjonen. Nå er det opp til politikerne å få satt den på sakskartet.

Det har foreløpig ikke skjedd, og gårdeier og utleier Anne Mette Flyvholm er en av mange som begynner å bli utålmodige.

Hun har i flere år rettet henvendelser til blant annet administrasjonen i kommunen og politikere i teknisk utvalg for å få denne saken på kartet igjen.

- Arrogant

- Saken stopper opp. Jeg synes det er arrogant, sier Flyvholm som virkelig håper det blir noe av boligsoneparkering i Halden sentrum. Det holder med å utstede en oblat med navn, bilnummer og adresse.

- Jeg tror Halden kommune vil tjene på en slik ordning. Andre byer har innført dette med hell. Se bare til Fredrikstad. Der har også folk som bor i sentrale bydeler gratis parkering for bilene sine, sier hun

Olaussen: Kanskje i 2011

Satsingen på boligsoneparkering i sentrum ble stoppet tidligere i forbindelse med budsjettprosessen i finansutvalget.

- Etter det er saken ikke tatt opp igjen, opplyser Arbeiderpartiets Svein Olaussen til HA.

Neste sjanse er i forbindelse med busjettprosessen for 2011, dersom politikerne ønsker det. Absolutt alle avgiftsforhold er budsjettsaker.

- Er det tilfredsstillende parkeringsmuligheter for de som bor i sentrum?

- Alt kan bli bedre, svarer Olaussen.

Han registrerer at det er god sirkulasjon ved de kommunale parkeringsplassene, men det finnes områder i byen hvor det ikke er bra. Spesielt gjelder det blant annet Sørhalden.

Mest lest nå

- Tyvene har tatt levebrødet mitt

...

Nyheter Tatoverer Atle Arnesen fortviler etter at tyver har stjålet datamaskinene og tatoveringsmaskinene hans. Les mer

...

Norsk attraksjon på Rød

Nyheter Norgesvenner er tema for lørdagens Norsk Attraksjon på NRK. Det har ført Linda Eide til Rød Herregård.Les mer

...

Diskuterte rådmannen bak lukkede dører

Nyheter Ordfører Thor Edquist valgte å lukke møtet da han orienterte formannskapet om rådmannsaken. Les mer

...

30 minutter gratis - på Nordsiden

Nyheter Næringspolitikerne ønsker 30 minutters gratis parkering i ett år framover - på Nordsiden.

Dagens snakkis: Er det greit at Sydsiden ikke får gratis parkering? Les mer


Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.