Den første private kulturskolen starter i høst. Damene tilbyr opplæring i orgel, piano, tverrfløyte, blokkfløyte, fiolin, gitar, sang, kor og engelsk språk.
Kim Servant, Anne Gunn Pettersen og Anna Marie Hvaal Solberg har høyskoleutdanning innen musikk og pedagogikk. Samtlige er organister.
- Og nå skal dere konkurrere med den kommunale kulturskolen?
- Nei, vi skal supplere. Alle barn skal ha rett til et tilbud. I dag er det ikke nok plasser og private trår til, svarer Kim Servant.
De andre sier seg enige. De elsker musikk.
- Musikk i seg selv er utviklende. Musikk betyr mye for andre fag også. Vi er utdannede musikere alle sammen, og vi vet hvilken betydning musikk har for elevene. Det å mestre, stå på en scene og spille, gir glede og selvtillit. Det er lov å være flink til noe. Det er lov å gå inn for noe med tanke på å bli god, sier de tre og fortsetter: - Musikken taler til følelser og gir næring til resten av tankene.
Kulturskolen starter etter planen 1. september. Den vil holde til i lokalene til Halden Friskole på Sommerro.
- Kulturskolen er beregnet på alle. Det er bare å melde seg. Vi satser på å starte undervisningen etter skoletid, sier de.
I tillegg til musikkundervisning tilbys småbarnssang samt engelskundervisning. Engelskkursingen er beregnet på hvem som helst, og den gis av engelske Kim Servant. Hun skal også ha tilbud til kun de som er over 60 år.
- Vi starter i det små, så får vi se, sier Kim Servant, Anne Gunn Pettersen og Anne Marie Hvaal Solberg.
heriksen@ha-halden.no
Kynningsrud har levert nye planer og senket høyden på avisgården til 18,5 meter