Leder i hovedutvalg for bygg, plan og teknisk drift, Svein Olaussen, sier det er satt av 6 millioner kroner til å styrke bygg-og planavdelingen i Halden.
Det varsler leder i hovedutvalg for bygg, plan og teknisk drift, Svein Olaussen, i en kommentar i forbindelse med brevet fra byggebransjen, der det rettes kraftig kritikk mot teknisk sektor i Halden kommune.
Les også:Byggebransjen i Halden refser kommunen
- Jeg har sett på den kritikken som kommer fram i brevet. Foreløpig vet jeg ikke hvilke konkrete saker kritikken relaterer seg til, men dersom vi ikke gjør ting bra nok må vi rette på det.
- Men dette dreier seg ikke bare om enkeltsaker, men en generell kritikk som går på at ting tar for lang tid, at det ikke svares på henvendelser og at kommunen blir en bremsekloss?
- Ja, og det er ikke tvil om at det blir påpekt ting som ikke er bra nok. Vi fikk en del henvendelser på det i fjoråret, og vi hadde også en undersøkelse som viste at kommunen ikke hadde gode nok systemer. Derfor vedtok vi i fjor at administrasjonen skulle utrede hva som bør gjøres for at vi skal få bedre system. Dette får vi nå en sak på som blir lagt fram for politisk behandling, slik at vi kan få satt i verk de tiltak som er nødvendig.
Les også:Går i dialog med byggebransjen
- Men byggebransjen sier at det generelt går for tregt i kommunen?
- Vi har hatt mange og får flere tunge saker til behandling i teknisk sektor. Det er bevisst lagt til side en del kommunale saker for at vi skal få fram de private sakene til avgjørelse. At det tar tid er ikke de ansattes skyld.
Det jobbes i avdelingen, men det er behov for flere personer som kan behandle saker innen bygg og plan. Derfor er det avsatt seks millioner kroner i budsjettet til å styrke avdelingen. Det vil bli ansatt flere folk, sier Svein Olaussen.
Kynningsrud har levert nye planer og senket høyden på avisgården til 18,5 meter