Nei til utenlandske spilleselskap

Spillemidlene gjør det mulig å bygge 20 nye kunstgressbaner i Østfold
Publisert 18.08.2008 kl 12:00 Oppdatert 17.03.2010 kl 00:09

Tips en venn på e-post:

29. mai sendte et engelsk spilleselskap ut en pressemelding om at de nå skal satse stort i Norge. «Norske kamper, engelske odds» var budskapet, hvor de også benyttet anledningen til å harselere litt med den norske spillpolitikken generelt og Norsk Tipping spesielt.
Sakens kjerne er at et norsk 2. divisjonslag, Manglerud Star, har inngått en sponsoravtale med selskapet. De har vært ute i media og også gått rettens vei for å trumfe gjennom sine argumenter om at de skal ha rett til å spille med reklame fra spillselskap som ikke har lov til å operere i Norge. Manglerud Star sin agenda har vært å utfordre den vedtatte norske spillpolitikken. En spillpolitikk som har sørget for avgjørende økonomiske ressurser til norsk idrett, og ikke minst betydelige tilskudd også til Manglerud Star, til bygging av idrettsanlegg over hele Norge.

Samfunnsnyttige formål
Stortinget opprettet i 1948 Norsk Tipping med et klart formål, nemlig å sørge for gode og forutsigbare inntekter til samfunnsnyttige formål. Etableringen skjedde med støtte fra norsk idrett. I starten gikk inntektene til idrett og forskning. Etter hvert kom kulturen inn som overskuddsmottaker, og forskning fikk midler fra andre kilder. For å sikre penger til disse formålene, vedtok Stortinget at premieandelen på Tipping, Lotto og tilsvarende spill, skulle være 50 prosent av innsatsbeløpet. Dette har ført til at selskapet gjennom alle tider har levert et overskudd på mer enn 30 prosent av innsatsen. Bare det siste året betyr dette 1,2 milliarder kroner i kassa til norsk idrett.
Norges Fotballforbund er aktiv, gjennom dialog med myndighetene, for å sikre at norsk idrett fortsatt skal nyte godt av den inntekten som Norsk Tipping generer. Derfor ønsker vi også at de får optimale rammebetingelser og utviklingsmuligheter slik at de kan opprettholde og styrke sin posisjon i spillmarkedet.

300.000 fotballkamper
Gjennom spillemidlene har idretten fått bygget totalt 27.000 ulike idrettsanlegg. Fotballen alene har 5.000 anlegg, herunder 1.600 ballbinger som er utrolig viktige for tilbudet av aktivitet for barn og unge i alle landets nærmiljøet.
Her i Østfold Fotballkretshar utviklingen av anlegg og ballbinger gitt et betydelig løft. Spillemidlene gjør det nå mulig å bygge 20 nye kunstgressbaner i Østfold i løpet av en to års periode og nærmere 70 ballbinger de nærmeste årene. Dette er utelukkende arenaer til glede for barn og unge i fylket. Dette er arenaer som styrker lokalmiljøene og som beriker barn og unges nærmiljøer. Dette er arenaer som inviterer til sosialisering, involvering og integrering blant våre barn. Dette er møteplasser i lokalmiljøene.
Anleggsutvikling er fundamentet for barne- og ungdomsfotball. I Østfold Fotballkrets består av nærmere 19.000 aktive medlemmer fordelt på 85 klubber og 1.240 lag.I hele Norge er det totalt 400.000 aktive spillere, og jentene utgjør 100.000 av disse.
Tilbudet til disse ville blitt betydelig svekket dersom vi ikke har et enstemmig politisk miljø som støtter opp om og verner om den norske spillpolitikken.

Unfair play
Norsk fotball støtter opp om Stortingets spillpolitikk, en politikk som har sikret et stabilt økonomisk grunnlag for all norsk idrett i 60 år. Vi forventer derfor at alle medlemsklubber lojalt støtter opp om denne politikken som norsk idrett har vært med på å etablere og nyter godt av. Bare slik kan vi unngå å slå beina under fremtiden for hele norsk idrett.
...
Tippemiddel-finansiert kunstgress gjør at fotball-sesongen kan starte mye tidligere. Foto: Arkivfoto: HA.
...
Cato Haug


På forsiden nå


...

Folkstrand fortsetter i Halden Topphåndball

Sport Nå er det klart. Halden Topphåndballs beste spiller sist sesong, flytter til Halden og tar minst ett år til i HTH. Les mer

Wingstedt vant noe han aldri har vunnet før

...

Sport Da Emil Wingstedt satset for fullt, vant han det meste, men lørdag vant han likevel noe han aldri har vunnet før. Les mer

...

Nyt sola mens du kan

Nyheter Søndag blir nok en solrik dag igjen, men så må paraplyen frem. Les mer

Tips oss

Tipstelefon: 99205300
SMS: HARTIPS ( ...) 2005
MMS: HARTIPS ( ...) 2005

Kontakt Oss

Sentralbord: 69215600
Besøksadresse: Langbrygga 9
Postadresse: Postboks 113, 1751 Halden

Redaksjonen

Ansvarlig redaktør/Adm.dir: Hans Petter Kjøge 92840911
Nyhetsredaktør: Morten Ulekleiv 41414004
Nettansvarlig: Anne Mørk-Tønnesen 99205332

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.